Zrealizowane Inwestycje

Najnowszej generacji, dwuźródłowy, 384 - rzędowy tomograf komputerowy

W 2015 r. Pracownia Tomografii Komputerowej IK została wyposażona w najnowszej generacji, dwuźródłowy, 384 - rzędowy tomograf komputerowy. Pracownia funkcjonuje w Instytucie Kardiologii od 2008 r.

Jest to pierwsze tego typu urządzenie w Polsce, które należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie skanerów na świecie. Charakteryzuje się największą rozdzielczością czasową, wynoszącą 66 ms oraz najszybszą rotacją lampy 0,25 s.

Główne korzyści wynikające z zastosowania tego tomografu to redukcja dawki promieniowania o około 50% przy wykonywaniu rutynowych badań TK oraz ograniczenie ilości środka kontrastowego o około 30-40% (co ma istotne znaczenie u pacjentów z upośledzoną funkcją nerek).

Aparat jest jednym z najnowocześniejszych na świecie urządzeń, które przeznaczone są do diagnozowania pacjentów z problemami kardiologicznymi. Nowy tomograf jest szybszy od stosowanych dotychczas aparatów, a mimo to pozwala na znaczne zmniejszenie stosowanych dawek promieniowania rentgenowskiego. Dzięki zaawansowanym technologicznie parametrom diagnostyka pacjentów jest jeszcze bardziej precyzyjna.

Ogromną zaletą urządzenia jest możliwość diagnostyki pacjentów z zaburzeniami rytmu serca włącznie z migotaniem przedsionków.

Parametry techniczne:

  • ilość warstw: 384 (2x192)
  • szerokość gantry: 78 cm
  • rozdzielczość przestrzenna: 0,24 mm
  • czas przesuwu stołu: 737 mm/s przy użyciu Turbo Flash

Parametry techniczne mają znaczenie przy wykonywaniu badań kardiologicznych, kiedy serce cały czas pozostaje w ruchu.