Aktualności

Szkolenie z badania echokardiograficznego

Szkolenia z badania echokardiograficznego dobiegły końca!

Zakończyła się czerwcowa edycja szkolenia z badania echokardiograficznego. Wzięło w niej udział 20 kursantów – lekarzy odbywających w NIKard specjalizację w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii. W trakcie warsztatów kursanci zdobyli umiejętności praktyczne, szkoląc się pod okiem najlepszych specjalistów z tej dziedziny.

Zgodnie z założeniami, szkolenie z zakresu badania echokardiograficznego przewidziane jest zarówno dla osób chcących nabyć podstawowe umiejętności w tym zakresie, jak również dla bardziej doświadczonych lekarzy, którzy co prawda potrafią właściwie wykonać i zinterpretować samo badanie, lecz dodatkowo chcą szlifować swoje umiejętności w kierunku bardziej zaawansowanych technik (np. badanie przezprzełykowe). W zależności od zainteresowania, program ten może objąć także osoby specjalizujące się w dziedzinie anestezjologii i radiologii.

Osoby biorące udział w szkoleniu mają do dyspozycji nowoczesne symulatory, które posiadają jedynie czołowe ośrodki kardiologiczne w kraju. Każdy kursant rozpoczyna zajęcia podstawowe z użyciem fantomu. Wykonując głowicą ruchy stosowane podczas pracy z użyciem aparatu echokardiograficznego, osoba ucząca się uzyskuje na ekranie obrazy analogiczne jak w rzeczywistym badaniu, a symulator „podpowiada”, co jest widoczne na ekranie w danej projekcji. Wykorzystanie symulatorów jest szczególnie przydatne w nauce badania przezprzełykowego, gdyż pozwala na uniknięcie dyskomfortu dla pacjenta, związanego z poruszaniem głowicą przez niewprawnego badacza. Dopiero po pewnym czasie, gdy kursant nabierze odpowiedniej wprawy, będzie mógł przeprowadzać takie badanie na pacjencie. Dalej pozostanie jednak pod nadzorem specjalistów.

Czerwcowa edycja szkolenia z echokardiografii prowadzona była przez kadrę ekspertów mających doświadczenie z symulatorami. Wśród tego grona znaleźli się: dr n. med. Bohdan Firek, dr n. med. Krzysztof Jaworski, dr n. med. Patrycjusz Stokłosa oraz dr n. med. Dariusz Zakrzewski. Opiekunem dydaktycznym kursów jest prof. dr hab. n med. Hanna Szwed, w zespole naukowym dotyczącym szkoleń jest także prof. dr hab. n med. Rafał Dąbrowski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tego projektu edukacyjnego. Kolejna edycja warsztatów obędzie się po okresie urlopowym, obejmując szersze grupy kursantów i kolejnych ekspertów szkolących. Zapisy przyjmuje Pani Aneta Korczyńska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (22 343 43 59).

***

Badanie echokardiograficzne jest podstawowym badaniem kardiologicznym pozwalającym na rozpoznanie zaburzeń związanych ze stanami chorobowymi układu krążenia. Metoda ta pozwala na zobrazowanie wszystkich struktur serca oraz dużych naczyń krwionośnych. W szczególności pozwala ocenić wielkość jam serca, grubość ścian, kurczliwość mięśnia serca, funkcję zastawek i obecność nieprawidłowych połączeń w sercu a także zbadać duże naczynia. Służy rozpoznawaniu wad nabytych lub wrodzonych serca (np. zwężenie lub niedomykalność zastawek), kardiomiopatii, określeniu czy pacjent przebył zawał serca i jakie są jego następstwa, a także stwierdzeniu obecności patologicznych tworów w sercu (np. zakrzepy, guzy).