Aktualności

Pierwsze w Polsce wszczepienie bezelektrodowego stymulatora serca nowej generacji u pacjentki po transplantacji serca
Featured

Pierwsze w Polsce wszczepienie bezelektrodowego stymulatora serca nowej generacji u pacjentki po transplantacji serca

Zespół specjalistów z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie (Aninie), przeprowadził zabieg wszczepienia bezelektrodowego stymulatora nowej generacji u pacjentki, która w przeszłości przeszła operację transplantacji serca. Zastosowana metoda jest małoinwazyjna i bezpieczna. Brak elektrod zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań, a samo urządzenie stymuluje komorę serca i może potencjalnie w przyszłości współpracować z częścią przedsionkową stymulatora, zwiększając przez to szanse chorej na powrót do zdrowia. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Polsce.

Zabieg wykonano u pacjentki, która od wielu lat cierpi na choroby układu krążenia. 10 lat temu kobieta przeszła operację przeszczepienia serca. W ostatnim czasie pojawiły się zaburzenia rytmu i przewodzenia wymagające implantacji stymulatora serca. Z uwagi na przebyte wcześniej operacje i stosowaną po transplantacji serca immunosupresję, zdecydowano o wszczepieniu bezelektrodowego stymulatora serca, który jest najnowocześniejszym tego typu urządzeniem na rynku. Kobieta jest pierwszą w Polsce pacjentką z przeszczepionym sercem, która przeszła tego typu zabieg.

Sama metoda implantacji tego stymulatora jest małoinwazyjna, a brak elektrod istotnie zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań. Urządzenie umożliwia stymulację prawej komory serca i może być potencjalnie w przyszłości uzupełnione o część stymulującą przedsionek. - Na ten moment zakończyliśmy pierwszy etap, wszczepiając stymulator jedynie do komory serca. W zależności od tego jak pacjentka będzie się czuła w przyszłości, mamy możliwość doszczepienia części przedsionkowej. Decyzję podejmiemy w ciągu najbliższych kilku miesięcymówi dr hab. n. med. Paweł Syska z Narodowego Instytutu Kardiologii.

- Kontrola stymulatora wykonana dzień po zabiegu wykazała jego prawidłowe funkcjonowanie. Pacjentka czuje się dobrze. Czekają ją jeszcze okresowe wizyty kontrolne, jednak wszystko idzie we właściwym kierunkudodaje dr hab. n. med. Michał Lewandowski z Narodowego Instytutu Kardiologii.

Narodowy Instytut Kardiologii jest jednym z najbardziej doświadczonych ośrodków leczenia zaburzeń rytmu serca w Polsce i w Europie. Rocznie wykonuje się tu ponad 2,5 tysiąca zabiegów z zakresu elektrofizjologii oraz elektrokardioterapii. Kliniki Centrum Zaburzeń Rytmu Serca NIKard wykonują szerokie spektrum zabiegów w zakresie: stałej stymulacji serca i wszczepialnych kardiowerterów defibrylatorów (w tym urządzeń podskórnych), terapii resynchronizującej i CSP, stymulatorów bezelektrodowych, przezżylnego usuwania elektrod, inwazyjnych badań elektrofizjologicznych, ablacji RF i krioablacji podłoża zaburzeń rytmu, m.in. przy zastosowaniu innowacyjnych, rzadkich lub unikalnych technik (elektroporacji, robotycznej nawigacji magnetycznej, czy ablacji epikardialnych). Na szczególne podkreślenie zasługuje też unikalne, wieloletnie doświadczenie zespołów NIKard w zabiegowym leczeniu zaburzeń rytmu serca w dużych grupach chorych po korekcji wad wrodzonych serca oraz z zaawansowanymi postaciami niewydolności serca (w tym u chorych po przeszczepieniu serca lub po wszczepieniu LVAD).

Skład zespołu przeprowadzającego zabieg: Michał Lewandowski, Paweł Syska, Dariusz Zając, (operatorzy); Piotr Andrzejak (anestezjolog); Agnieszka Jurczuk, Kinga Solorz, Sandra Długoszewska, (zespół pielęgniarski); Aurelia Łuksza (elektroradiolog); Jürgen Böck, Magdalena Miśkowiec (specjaliści w zakresie stymulacji bezelektrodowej). Lekarze prowadzący pacjentkę: Błażej Kozłowski, Karol Kołakowski, Joanna Zalewska. Nadzór merytoryczny: prof. dr. hab. n. med. Mariusz Pytkowski, Kierownik II Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca (Centrum Zaburzeń Rytmu Serca NIKard).

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com