Aktualności

Cholesterol – cichy wróg zdrowia!

Ponad 18 milionów Polaków ma zbyt wysokie stężenie cholesterolu – to problem, który dotyczy co drugiej osobyw naszym kraju! Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko groźnych chorób, takich jak zawał serca, udar mózgu czy zwężenie tętnic, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Konferencja Wizjonerzy - Reformatorzy Zdrowia 2025

20 marca br. odbyła się konferencja Wizjonerzy-Reformatorzy Zdrowia 2025, organizowana przez tygodnik "Wprost". Wydarzenie było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między ekspertami oraz promocji innowacyjnych rozwiązań w opiece zdrowotnej. Konferencja miała również na celu wyróżnienie osób i instytucji, które wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej medycyny oraz systemu ochrony zdrowia.

Wpływ małżeństwa na ryzyko otyłości u mężczyzn – wyniki badań Narodowego Instytutu Kardiologii

Najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii (NIKard) wskazują na istotny związek między stanem cywilnym a ryzykiem otyłości u mężczyzn. Wyniki analiz pokazują, że żonaci mężczyźni są ponad trzykrotnie bardziej narażeni na nadwagę i otyłość niż ich nieżonaci rówieśnicy. Natomiast u kobiet nie stwierdzono podobnej zależności.

Choroby układu krążenia – największe zagrożenie dla zdrowia Polaków! Nowy sezon programu „Moje Zdrowie” już w TVP

Choroby układu krążenia to największy zabójca Polaków, odpowiadający za ponad 40% wszystkich zgonów – to niemal dwa razy więcej niż w innych krajach Europy! Mimo postępów w kardiologii interwencyjnej, wiele osób z zawałem serca może nie zdążyć dotrzeć do szpitala. Dlatego kluczowa jest profilaktyka oraz szybka reakcja na pierwsze symptomy!

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022‒2032

Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022‒2032, przedłożoną przez Minister Zdrowia.

Kliknij aby przejść do : Pacjenci z nawracającą arytmią zyskują szansę na skuteczne leczenie

Pacjenci z nawracającą arytmią zyskują szansę na skuteczne leczenie

Specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii jako jedni z pierwszych w Polsce wykonali zabieg ablacji serca z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii elektroporacji u pacjenta cierpiącego na uporczywe kołatanie serca. Arytmia pod postacią atypowego trzepotania nie ustępowała samoistnie, co wymagało pilnej hospitalizacji.

Kliknij aby przejść do : Krajowa Sieć Kardiologiczna - rząd przyjął projekt ustawy

Krajowa Sieć Kardiologiczna – lepsza opieka dla pacjentów z chorobami układu krążenia

Lepsza opieka dla pacjentów z chorobami układu krążenia, czyli szybsze, bardziej skuteczne i skoordynowane leczenie – to główny cel Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustaw w tej sprawie.

Kliknij aby przejść do: Niezaspokojone potrzeby w obszarze zdrowia sercowo-naczyniowego w Europie

Niezaspokojone potrzeby w obszarze zdrowia sercowo-naczyniowego w Europie

Niezaspokojone potrzeby w obszarze zdrowia sercowo-naczyniowego w Europie były tematem spotkania ekspertów w Warszawie na konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Ministerstwo Zdrowia w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Kliknij aby przejść do: : Wspomaganie niewydolności oddechowej systemem pozaustrojowej wymiany gazowej – relacja ze szkolenia

Wspomaganie niewydolności oddechowej systemem pozaustrojowej wymiany gazowej – relacja ze szkolenia

4 lutego br. w Narodowym Instytucie Kardiologii odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu szkoleń z zakresu mechanicznego wspomagania serca. Tym razem tematem przewodnim było: "Wspomaganie niewydolności oddechowej systemem pozaustrojowej wymiany gazowej".

Międzynarodowy Kongres Cardio Military 2025 z udziałem naszych specjalistów

W dniach 29-30 stycznia 2025 r. w Kairze odbył się 16. doroczny Międzynarodowy Kongres Kardiologów Sił Zbrojnych (Cardio Military 2025). Ważnym punktem wydarzenia była transmisja na żywo złożonego zabiegu wieńcowego, który wykonał zespół specjalistów z Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii.

Przełomowy zabieg ablacji z dostępu od żył ramienia u pacjenta z wadą wrodzoną serca

15-letni pacjent z napadowym częstoskurczem przedsionkowym i złożoną wrodzoną wadą serca przeszedł nowoczesny zabieg ablacji w Narodowym Instytucie Kardiologii. To pierwszy taki zabieg w Polsce, który wykorzystał dostęp przez żyłę ramienną i dzięki wykorzystaniu robotycznej nawigacji, umożliwił zespołowi prof. Łukasza Szumowskiego przeprowadzenie procedury, pomimo braku ciągłości żyły głównej dolnej.

Narodowy Instytut Kardiologii liderem w dziedzinie mechanicznego wspomagania serca

Narodowy Instytut Kardiologii liderem w dziedzinie mechanicznego wspomagania serca

Narodowy Instytut Kardiologii (NIKard) w Aninie umacnia swoją pozycję jako lider w obszarze mechanicznego wspomagania serca w Polsce i Europie. Dzięki zaawansowanym technologiom, wysoce wykwalifikowanemu zespołowi specjalistów oraz nowoczesnym metodom leczenia, pacjenci z zaawansowaną postacią niewydolności serca zyskują szansę na powrót do aktywnego życia poza szpitalem.