Zespół kardiologów interwencyjnych z Narodowego Instytutu Kardiologii przeprowadził kolejne zabiegi przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej (tzw. implantacja „sinus reducer”). NIKard jest pierwszym ośrodkiem na Mazowszu, który wdrożył program przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej. Do tej pory wykonano już dziesięć tego typu zabiegów.
Aktualności
Szanowni Państwo,
w ostatnim czasie nastąpiła zmiana na stanowisku Zastępcy Dyrektora ds. Klinicznych Narodowego Instytutu Kardiologii. Z dniem 21 sierpnia funkcję tę objął dr n. med. Maciej Dąbrowski zastępując prof. dr hab. n. med. Macieja Sterlińskiego, który powraca do pracy z pacjentami Centrum Zaburzeń Rytmu Serca NIKard.
Zespół specjalistów z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie (Aninie), przeprowadził zabieg wszczepienia bezelektrodowego stymulatora nowej generacji u pacjentki, która w przeszłości przeszła operację transplantacji serca. Zastosowana metoda jest małoinwazyjna i bezpieczna. Brak elektrod zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań, a samo urządzenie stymuluje komorę serca i może potencjalnie w przyszłości współpracować z częścią przedsionkową stymulatora, zwiększając przez to szanse chorej na powrót do zdrowia. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Polsce.
Specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii (NIKard) przeprowadzili skomplikowaną operację kardiochirurgiczną u pacjentki cierpiącej na skrajną niewydolność serca. Kobieta pomyślnie przeszła operację, jednak jej serce nie podjęło odpowiedniej pracy, z uwagi na zawansowaną postać choroby. Lekarze zadecydowali o wszczepieniu kobiecie systemu sztucznego wspomagania serca ECMO. Już po kilku dniach stan zdrowia pacjentki poprawił się na tyle, że odłączono ją od aparatury. Kobieta jest 500. pacjentką szpitala, u której zastosowano terapię urządzeniem ECMO.
3 sierpnia br. Narodowy Instytut Kardiologii wziął udział w akcji profilaktycznej zorganizowanej w Strefie Pomorza Zachodniego podczas 30. Pol'and'Rock Festival w Czaplinku.
Szanowni Państwo,
w dniu 24 lipca br. nastąpiła zmiana na stanowisku Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii dla województwa mazowieckiego. Swoją pracę zakończyła Pani prof. dr hab. n. med. Hanna Szwed.
28.06.2024 r. w Ministerstwie Zdrowia odbył się V Telemedyczny Okrągły Stół, w którym wzięli udział eksperci z Narodowego Instytutu Kardiologii. Celem spotkania było podsumowanie wyzwań w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań telemedycznych w Polsce.
27.06. br. specjaliści z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca NIKard wszczepili pierwszy w Polsce, niestandardowy kardiowerter-defibrylator z antyalergiczną powłoką wykonaną ze złota. Zabieg przeprowadzono u 41-letniego mężczyzny, u którego zdiagnozowano ciężką reakcję alergiczną na klasyczne komponenty obudowy urządzeń wszczepialnych.
Zakończyła się czerwcowa edycja szkolenia z badania echokardiograficznego. Wzięło w niej udział 20 kursantów – lekarzy odbywających w NIKard specjalizację w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii. W trakcie warsztatów kursanci zdobyli umiejętności praktyczne, szkoląc się pod okiem najlepszych specjalistów z tej dziedziny.
18 czerwca br. w trakcie posiedzenia Rady Naukowej Narodowego Instytutu Kardiologii miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów doktorskich oraz habilitacyjnych pracownikom Instytutu, którzy w ostatnim roku akademickim uzyskali stopnie naukowe.
Minister Izabela Leszczyna powołała na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii prof. Waldemara Banasiaka, kierownika Ośrodka Chorób Serca 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
11 czerwca br. odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla członków Studenckiego Koła Naukowego Narodowego Instytutu Kardiologii.