Aż trzy inicjatywy badawcze naukowców z Narodowego Instytutu Kardiologii znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych projektów, finansowanych w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze (2024/ABM/1).
Aktualności
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) podczas konferencji prasowej podsumowało najważniejsze osiągnięcia minionego roku, który zbiegł się z jubileuszem 70-lecia działalności Towarzystwa. W wydarzeniu wzięli udział kluczowi przedstawiciele środowiska kardiologicznego, Ministerstwa Zdrowia oraz organizacji pacjenckich. Dyskusje koncentrowały się wokół realizacji „Dekalogu polskiej kardiologii”, Krajowej Sieci Kardiologicznej oraz wyznaczeniu kierunków działań na nadchodzący rok.
Szanowni Państwo,
Pani Profesor Janina Stępińska, Dyrektor Instytutu, zaprasza Państwa na spotkanie online, które odbędzie się 12 grudnia 2024, godz. 12.00.
Narodowy Instytut Kardiologii realizuje dwa wieloośrodkowe, niekomercyjne badania kliniczne: SAFE LAAC oraz SAFE LAAC CKD. Celem tych badań jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu zamknięcia uszka lewego przedsionka z różną długością pozabiegowej terapii przeciwpłytkowej.
W dniach 20-21 listopada br. w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie odbyła się kolejna, 11. edycja Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych. Wzięło w nich udział blisko 100 gości z Polski i Europy.
Narodowy Instytut Kardiologii korzysta z zaawansowanego urządzenia do odzyskiwania krwi (tzw. cell saver). Dzięki tej technologii możliwe jest przetaczanie choremu jego własnej krwi. Procedura znacznie zmniejsza ryzyko powikłań i poprawia bezpieczeństwo pacjenta. Urządzenie zabezpiecza skomplikowane operacje kardiochirurgiczne, naczyniowe i inne, związane z ryzykiem wystąpienia dużej i nagłej utraty krwi.
Październik przyniósł ważne wydarzenie dla naszego środowiska naukowego – wręczenie aktów nominacyjnych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę. W gronie osób, które otrzymały ten zaszczytny tytuł, znalazło się aż 5 Profesorów z Narodowego Instytutu Kardiologii:
Narodowy Instytut Kardiologii realizuje niekomercyjne badanie kliniczne EMPA REPAIR HCM. Ma ono na celu ocenę zastosowania empagliflozyny u pacjentów z kardiomiopatią przerostową. Jest to jedno z nielicznych badań w kardiomiopatii przerostowej oparte na evidence - based medicine.
Zakończyła się pierwsza edycja programu Polish Clinical Scholars Research Training, realizowanego przez Harvard Medical School Postgraduate Medical Education we współpracy z Agencją Badań Medycznych. Program trwał 12 miesięcy i był dedykowany rozwijaniu umiejętności naukowców w zakresie projektowania oraz prowadzenia obserwacyjnych i eksperymentalnych badań naukowych, a także analizowania, interpretowania i prezentowania danych z badań klinicznych oraz tworzenia wysokiej jakości publikacji naukowych.
Narodowy Instytut Kardiologii jest liderem niekomercyjnego badania klinicznego OPTIMAL-HT. Celem tego badania jest poszukiwanie optymalnej strategii postępowania u chorych z nieskutecznie leczonym nadciśnieniem tętniczym.
Narodowy Instytut Kardiologii zorganizował pierwsze z cyklu szkoleń z zakresu mechanicznego wspomagania serca. Wykład pt: „Chory z systemem LVAD, co muszę wiedzieć” poświęcony był podstawom budowy i bezpieczeństwa stosowania sytemu wspomagania serca LVAD. Szkolenie poprowadził koordynator mechanicznego wspomagania serca w NIKard - Jarosław Szymański.
Projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej (tzw. KSK), zakłada m.in. zapewnienie ciągłości opieki kardiologicznej od etapu diagnostyki kardiologicznej, przez fazę leczenia kardiologicznego i rehabilitacji, po dalsze leczenie w ramach świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej lub w ramach podstawowej opieki zdrowotnej lub opieki długoterminowej. Dzięki optymalizacji procesu diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia oraz monitorowaniu efektów leczenia zostanie zapewniona wysoka jakość świadczeń opieki zdrowotnej na każdym etapie ChUK.