Serdecznie zapraszamy na kolejne szkolenie z zakresu mechanicznego wspomagania serca, które odbędzie się w Narodowym Instytucie Kardiologii w najbliższy wtorek - 12 listopada o godz. 11:45 w auli NIKard.
Aktualności
Narodowy Instytut Kardiologii korzysta z zaawansowanego urządzenia do odzyskiwania krwi (tzw. cell saver). Dzięki tej technologii możliwe jest przetaczanie choremu jego własnej krwi. Procedura znacznie zmniejsza ryzyko powikłań i poprawia bezpieczeństwo pacjenta. Urządzenie zabezpiecza skomplikowane operacje kardiochirurgiczne, naczyniowe i inne, związane z ryzykiem wystąpienia dużej i nagłej utraty krwi.
Październik przyniósł ważne wydarzenie dla naszego środowiska naukowego – wręczenie aktów nominacyjnych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę. W gronie osób, które otrzymały ten zaszczytny tytuł, znalazło się aż 5 Profesorów z Narodowego Instytutu Kardiologii:
Narodowy Instytut Kardiologii realizuje niekomercyjne badanie kliniczne EMPA REPAIR HCM. Ma ono na celu ocenę zastosowania empagliflozyny u pacjentów z kardiomiopatią przerostową. Jest to jedno z nielicznych badań w kardiomiopatii przerostowej oparte na evidence - based medicine.
Zakończyła się pierwsza edycja programu Polish Clinical Scholars Research Training, realizowanego przez Harvard Medical School Postgraduate Medical Education we współpracy z Agencją Badań Medycznych. Program trwał 12 miesięcy i był dedykowany rozwijaniu umiejętności naukowców w zakresie projektowania oraz prowadzenia obserwacyjnych i eksperymentalnych badań naukowych, a także analizowania, interpretowania i prezentowania danych z badań klinicznych oraz tworzenia wysokiej jakości publikacji naukowych.
Narodowy Instytut Kardiologii jest liderem niekomercyjnego badania klinicznego OPTIMAL-HT. Celem tego badania jest poszukiwanie optymalnej strategii postępowania u chorych z nieskutecznie leczonym nadciśnieniem tętniczym.
Narodowy Instytut Kardiologii zorganizował pierwsze z cyklu szkoleń z zakresu mechanicznego wspomagania serca. Wykład pt: „Chory z systemem LVAD, co muszę wiedzieć” poświęcony był podstawom budowy i bezpieczeństwa stosowania sytemu wspomagania serca LVAD. Szkolenie poprowadził koordynator mechanicznego wspomagania serca w NIKard - Jarosław Szymański.
Projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej (tzw. KSK), zakłada m.in. zapewnienie ciągłości opieki kardiologicznej od etapu diagnostyki kardiologicznej, przez fazę leczenia kardiologicznego i rehabilitacji, po dalsze leczenie w ramach świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej lub w ramach podstawowej opieki zdrowotnej lub opieki długoterminowej. Dzięki optymalizacji procesu diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia oraz monitorowaniu efektów leczenia zostanie zapewniona wysoka jakość świadczeń opieki zdrowotnej na każdym etapie ChUK.
11 października br. w Senacie RP odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki z udziałem marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Rok 2025 decyzją Senatu będzie Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki.
10 października br. Senat RP ustanowił rok 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Za przyjęciem uchwały głosowało 89 senatorów. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
10 października br. w Narodowym Instytucie Kardiologii odbyło się spotkanie konsultanta wojewódzkiego z kierownikami klinik i oddziałów kardiologii województwa mazowieckiego. W trakcie wydarzenia uroczyście pożegnano prof. Hannę Szwed, która pełniła funkcję konsultanta przez 22 lata. Jej obowiązki przejął nowy konsultant, prof. Piotr Dobrowolski, który nakreślił priorytety i wyzwania przed nim stojące.
Przed tygodniem skończył się XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). W tym roku PTK obchodzi 70.lecie. Z tej okazji ukazały się wspomnienia Prezesów Towarzystwa zatytułowane: „W pamięci. 70 lat Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we wspomnieniach prezesów”. Warto przeczytać, zwłaszcza, że aż czterech prezesów wywodzi się z Instytutu Kardiologii. W kolejności są to profesorowie: Witold Rużyłło, Janina Stępińska, Piotr Hoffman i Adam Witkowski.