Aktualności
Kliknij aby przejść do „Finał drugiej edycji projektu: „W Rytmie Klasyki”

Finał drugiej edycji projektu: „W Rytmie Klasyki”

Dobiegła końca druga edycja projektu: „W Rytmie Klasyki”, będącego cyklem wydarzeń kulturalnych dla pacjentów Narodowego Instytutu Kardiologii. W ramach tej inicjatywy odbyło się sześć koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej. 13 lutego br. dla Pacjentów NIKard wystąpił Kameralny Zespół Wokalny In Tempore. Partnerem strategicznym projektu był ORLEN. Patronat medialny nad cyklem wydarzeń objęło Radio dla Ciebie.

Kliknij aby przejść do Prof. Janina Stępińska nową dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii

Prof. Janina Stępińska nową dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii

15 stycznia 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna powołała panią prof. Janinę Stępińską na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii.

Kliknij aby przejść do „Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca” – 96% pacjentów jest zadowolonych z zaproponowanych rozwiązań

„Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca” – 96% pacjentów jest zadowolonych z zaproponowanych rozwiązań

11 stycznia br. w siedzibie Narodowego Instytutu Kardiologii (NIKard) odbyło się spotkanie wstępnie podsumowujące działania i aktywności zrealizowane w ramach projektu: „Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca”. Wzięli w nim udział przedstawiciele ministerstwa zdrowia, ośrodków partnerskich, eksperci medyczni z ośrodków klinicznych z doświadczeniem w realizowaniu projektów z zakresu telemedycyny oraz pracownicy NIKard.

Kliknij aby przejść do Specjaliści z NIKard uratowali życie 67-letniego pacjenta

Specjaliści z NIKard uratowali życie 67-letniego pacjenta

Zespół kardiologów Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii przeprowadził ratunkowy zabieg przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej (tzw. TAVI) u 67-letniego mężczyzny we wstrząsie kardiogennym w przebiegu ciasnego zwężenia zastawki aortalnej. Ze względu na stan krytyczny, pilny zabieg TAVI był jedyną opcją i szansą na uratowanie życia chorego.

Kliknij aby przejść do: Informacja o zakończeniu realizacji Programu Kordian

Informacja o zakończeniu realizacji Programu Kordian

Realizatorzy Projektu Kordian : Narodowy Instytut Kardiologii Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie oraz Partnerzy Projektu (Fundacja „My Pacjenci” oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny ) informują, że trwający ponad 4 lata Projekt ( 2019-2023 ) został formalnie zakończony w listopadzie 2023 roku. W realizacji Projektu uczestniczyło czynnie ponad 50 placówek POZ z województwa mazowieckiego i łódzkiego wyłonionych w kolejnych pięciu konkursach.

Kliknij aby przejść do Zmiany w Dyrekcji NIKard

Zmiany w Dyrekcji NIKard

Z dniem 9.01 br. prof. Łukasz Szumowski przestał pełnić funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii. Do czasu powołania jego następcy, zarządzanie Instytutem - w zakresie swoich kompetencji - sprawują Zastępcy Dyrektora.

Biuro Komunikacji NIKard

Kliknij aby przejść do Zabieg hybrydowego wszczepienia układu CRT-D

Zabieg hybrydowego wszczepienia układu CRT-D

Zespół kardiochirurgów i elektrofizjologów z Narodowego Instytutu Kardiologii wykonał zabieg hybrydowego wszczepienia układu CRT-D u młodego mężczyzny z wrodzoną wadą serca po korekcji chirurgicznej w wieku dziecięcym (tzw. ACHD - adult congenital heart disease). Ze względu na przebyte operacje, technika wykonania zabiegu była jedyną opcją i szansą na poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Kliknij aby przejść do I Forum Skoordynowanej Opieki Kardiologicznej

I Forum Skoordynowanej Opieki Kardiologicznej

2 grudnia br. w Narodowym Instytucie Kardiologii odbyło się Forum Skoordynowanej Opieki Kardiologicznej. Wzięli w nim udział przedstawiciele ośrodków kardiologicznych z terenu Mazowsza oraz eksperci z Narodowego Instytutu Kardiologii. Dyskutowano o tym jak usprawnić współpracę między ośrodkami w województwie mazowieckim, w celu podniesienia standardów opieki i leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia.

Kliknij aby przejść do pierwszego Forum Skoordynowanej Opieki Kardiologicznej

I Forum Skoordynowanej Opieki Kardiologicznej już 12 grudnia

Szanowni Państwo,

wielkimi krokami zbliżamy się do ważnego wydarzenia, jakim jest Forum Skoordynowanej Opieki Kardiologicznej. Pierwsza edycja wydarzenia, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Kardiologii i która skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli ośrodków kardiologicznych z terenu Mazowsza, odbędzie się 12 grudnia br. w siedzibie Instytutu (ul. Alpejska 42, Warszawa-Anin).

Kliknij aby przejść do Pierwsze na Mazowszu zabiegi przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej

Pierwsze na Mazowszu zabiegi przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej

21 listopada br. zespół kardiologów interwencyjnych z Narodowego Instytutu Kardiologii przeprowadził pierwsze w województwie mazowieckim cztery zabiegi przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej (tzw. implantacja „sinus reducer”). Zabiegi zostały wykonane przez specjalistów z Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej, kierowanej przez prof. Adama Witkowskiego (prof. Maksymilian Opolski, dr Wojciech Skorupski), pod nadzorem doświadczonego operatora z Niemiec (dr Felix Woitek z Kliniki Kardiologii w Dreźnie).

Kliknij aby przejść do Prof. Łukasz Szumowski wyróżniony medalem

Prof. Łukasz Szumowski wyróżniony medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wręczył medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Odznaczenia są przyznawane za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej. Złotym medalem wyróżniony został prof. Łukasz Szumowski - dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

Kliknij aby przejść do Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia kardiowertera - defibrylatora

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia pozanaczyniowego kardiowertera - defibrylatora

14 listopada br. zespół elektrofizjologów z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii (NIKard) przeprowadził pierwszą w Polsce implantację pozanaczyniowego kardiowertera – defibrylatora EV-ICD (extravascular ICD). Urządzenie zostało wszczepione 43-letniemu pacjentowi z groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu, powstałymi na skutek wrodzonej choroby serca.